DSC_0069Podaljšano bivanje je oblika vzgojno-izobraževalnega procesa, ki jo šola organizira po pouku in je namenjena učencem od 1. do 5. razreda. V podaljšano bivanje se učenci vključujejo prostovoljno s prijavo staršev.

Pouk OPB se začenja se ob 12.00 uri, zaključi pa ob 16.10 uri.  Učenci 4. in 5. razreda OPB zaključijo ob 15.20 uri, razen izjemnih primerov, ki imajo potrdila za daljšo prisotnost. Učenci so razdeljeni v OPB skupine. Ob 15.20 uri se zaradi odhodov domov, začne piramidalno združevanje skupin. Od 16.10 ure do 17.00 ure šola organizira varsvo, ki je plačljivo.

Strokovno vodeno podaljšano bivanje vsebuje naslednje elemente:

• sprostitveno dejavnost (počitek ob poslušanju pravljic, sprostitvene igre na igrišču, v telovadnici, v razredu,...)
  • prehrano (kosilo in popoldanska malica)
  • samostojno učenje (razgovor o delu v šoli, igrice za oblikovanje skupine, ponovitev snovi, pisanje domače naloge, učenje,...)
  • ustvarjalno preživljanje časa (glasbene, likovne, športne, literarne,... zaposlitve)

Vsaka ura traja 50 minut.

Ob četrtkih so za vse učence od 14.30 ure do 15.15 ure organizarane interesne dejavnosti, ki jih vodijo učitelji OPB.

Cilji podaljšanega bivanja se prepletajo in nadgrajujejo z vzgojno - izobraževalnimi cilji pouka. Vsebine podaljšanega bivanja izhajajo iz vzgojno - izobraževalnih ciljev pouka ob upoštevanju interesov, potreb in želja učencev.

Branko Stepančič, vodja aktiva podaljšanega bivanja