DSC 0580V ponedeljek, 7. novembra 2016, so študentje Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, pod mentorstvom doc. Mitje Zorca, pripravili razstavo En sam velik, svetel, uporaben prostor, ki je hkrati raziskava na primeru 14 šol v Ljubljani.

Značilnost Navinškovih šol (arhitekt Emil Navinšek,1904-1991) je inovativna brezkoridorne zasnova šolskih stavb - centralna avla, med njimi tudi OŠ Trnovo. Razstava  bo na ogled v pritličju OŠ Trnovo do 28. novembra 2016.

DSC 0583Centralna avla je več kot le komunikacijski hodnik:

• je naravno osvetljen in prezračevan večnamenski prostor na katerega se neposredno navezujejo učilnice ter drugi šolski prostori;
  • je prostor različnih interakcij.

Obsežen avtorski opus arhitekta Emila Navinška ima edinstveno mesto v arhitekturi modernizma pri nas in v svetu. Od leta 1936 do sredine 70-ih let 20 stoletja je bilo v Sloveniji zgrajenih 39 tovrstnih šolskih stavb, od tega 14 v Ljubljani. Navinškove šole so doživele mnogo prezidav, razširitev in sprememb. V zadnji dekadi se njihova prepoznavna pročelja z energetsko sanacijo spreminjajo. Da ne izgubimo edinstvene arhitekturne dediščine, so enotne smernice prenove nujne. Z razvojem sodobnih oblik poučevanja, ki prestopajo okvir klasičnih učilnic, je brezkoridorna zasnova šola Emila Novinška vedno aktualna in prav je, da jo kot kulturno dediščino ohranimo.

Barabara Ogrin, ŠSS